2018 Division 5 Results

 

28th April

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Buckland St Mary 0 Cancelled v Stoke St Gregory 26
Fitzhead 8 Rained off v Stogumber II 8 Rained off

 

5th May

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Ashbrittle A 136 9 J Barker 53 v Stogumber II 195 26 C Close 50, B Rexworthy 48, N Lane 7-37
Crowcombe III 79 3 v Brompton Ralph II 83-4 24 D Towers 4-11
Fitzhead 102-2 26 I Oliver 65* v Watchet 100 3
Stoke St Gregory 43-3 24 A Cramp 3-14, S Willey 4-13 v Over Stowey II 40 1
Stoke St Mary II 116 4 v Buckland St Mary 119-2 26

 

12th May

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Brompton Ralph II 85 3 v Fitzhead 206-5 26 D Burton 68*, C Shapland 34, I Bellamy 3-8, B Alford 3-9
Buckland St Mary 175-3 24 I Every 62, R Every 59* v Ashbrittle A 173-7 6 N Pipkin 52, r Popplestone 70
Over Stowey II 110-2 24 B Williams-Thomas 63*, 99 partnership with K Barrow v Crowcombe III 106-8 3
Stogumber II 26 v Stoke St Mary II 0 Couldn’t raise a team
Watchet 102 4 v Stoke St Gregory 103-5 26 C Williams 76*, S Willey 5-31

 

19th May

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Ashbrittle A 0 Couldn’t raise a team v Over Stowey II 26
Crowcombe III 108 3 v Watchet 112-3 26 M Bryant 72 & 5-25
Fitzhead 26 v Stoke St Gregory 0 Couldn’t raise a team
Stoke St Mary II 104 2 v Brompton Ralph II 106-0 26

 

26th May

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Brompton Ralph II 26 v Buckland St Mary 0 Couldn’t raise a team
Over Stowey II 196-2 26 K Barrow 91* v Stoke St Mary II 195 6 A Sprotson 103
Stogumber II 66 4 I Mann 5-80 v Fitzhead 254-8 26 I Oliver 64, M Phillips 6-17
Stoke St Gregory 59-3 24 N Sollis 33, S Willey 12-7-5-4 v Crowcombe III 56 1
Watchet 85-2 26 v Ashbrittle ll 84 2

 

2nd June

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Ashbrittle A 65 0 v Stoke St Gregory 67-1 25 S Willey 5-20, C Pitman 4-13
Buckland St Mary 179 26 M Long 64 v Over Stowey II 172 10 S Miller 59, C Mogford 4-19
Crowcombe III 104 2 v Fitzhead 105-1 26 C Shepherd 40*, T Westcott 47
Stogumber II 104 4 J Danson 37 v Brompton Ralph II 105-2 26 M Samuel 48*, J Burgess 4-17
Stoke St Mary II 26 v Watchet -8 Couldn’t raise a team

 

9th June

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Crowcombe III 211-8 6 M Eele 105 v Buckland St Mary 212-2 25 P Every 91, N Every 5-45, R Lane 3-64
Fitzhead 26 v Ashbrittle A -8 Couldn’t raise a team
Over Stowey II 236-6 26 H Langlois 50, C Woodley 57*, J Fisher 4-19 v Stogumber II 93 5
Stoke St Gregory 178-3 25 D Grant 52*, C Pitman 44* v Stoke St Mary II 105-8 3
Watchet 205-8 26 G Trunks 83, C Knight 45 & 7-10 v Brompton Ralph II 22 4

 

16th June

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Ashbrittle A 222-7 24 J Lillington 104, G Perry 49* v Crowcombe III 207-7 8 G Metcalf 57
Brompton Ralph II 97 4 v Over Stowey II 100-4 25 C Mogford 5-20
Stogumber II 103-4 26 S Thorne 30*, N Lane 32 v Watchet 102 4 M Bishop 31
Stoke St Mary II 167 9 P Noble 38, A Sproston 58, H Johnston 26, J Hawkins 5-20 v Fitzhead 244-8 26 D Burton 77, C Shapland 56, K Shortland 39*

 

23rd June

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Ashbrittle A 99 4 v Stoke St Mary II 232-4 26 P Noble 97, R Bailey 52, J Hawkins 6-30
Crowcombe III 179-7 25 G Metcalf 60, C Lewis 5-8 v Stogumber II 178-9 8 A Godfrey 51, T Howe 51*
Fitzhead 293-7 25 I Oliver 94, T Westcott 54, D Burton 44 v Buckland St Mary 189-9 8 R Helliar 61
Stoke St Gregory 288 26 M Dare 6-20 v Brompton Ralph II 152 10
Watchet 137-5 26 M Bishop 40, 62 partnership with S Broadey, N Merrick 4-31 v Over Stowey II 134 6 C Woodley 46, H Stone 46, 99 partnership

 

30th June

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Buckland St Mary 200 8 G Best 45 v Watchett 320-7 26 R Delow 105, A Walsh 89, P Manley 45
Over Stowey II 39 0 v Fitzhead 40-0 26 C Shapland 5-12
Stogumber II No result – fined v Stoke St Gregory
Stoke St Mary II 112 6 P Noble 47 v Crowcombe III 114-7 25 C Lewis 64, J Lewis 4-18

 

7th July

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Brompton Ralph II 205-1 26 D Hopson 83*, S Rucklidge 51, S Coates 46 v Crowcombe III 201 5 B Moody 63, R Laflin 30
Over Stowey II 138 8 S Burland 50, S Miller 44, C Woodley 4-29 v Stoke St Gregory 160-8 26 Matt Dare 48 & 5-24
Stogumber II 101 7 C Close 41, A Godfrey 4-31 v Ashbrittle A 188 26 L Hill 58, R Popplestone 6-20
Watchet 0 Couldn’t raise a team v Fitzhead 26

 

14th July

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Ashbrittle A 91 7 v Buckland St Mary 125 24 M Long 53, N Every 7-38
Fitzhead 290-6 22 I Oliver 89, T Westcott 77, K Shortland 52* v Brompton Ralph II 216-5 8 D Hopson 53, S Coates 78*
Stoke St Gregory 133-9 25 A Cramp 3-32 v Watchet 132 8
Stoke St Mary II 32-2 25 H Johnston 23*, J Hawkins 7-10, R Bailey 3-19 v Stogumber II 31 1

 

21st July

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Brompton Ralph II 131-1 26 v Stoke St Mary II 130 4 R Bailey 28, R Kyte 28
Over Stowey II 246-6 24 T Davison 96, S Miller 76 v Ashbrittle A 164-7 7 A Gabriel 44
Stogumber II 26 v Buckland St Mary 0 Couldn’t raise a team
Stoke St Gregory 163 26 M Dare 32, S Willey 7-38 v Fitzhead 90 7 I Oliver 35, C Shapland 6-40
Watchet 171-3 25 A Walsh 68* & 4-46 v Crowcombe III 170-9 6 M Gig 85

 

28th July

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Ashbrittle ll 54 4 N Norman 5-58 v Watchet 56-8 22 N Merrick 6-20
Buckland St Mary 197 7 A Cadman 52, L Browning 50 v Brompton Ralph II 209-5 26 S Ruell 95, D Hopson 65, J Ruell 49, D Towells 5-53
Crowcombe III 54 1 v Stoke St Gregory 265-2 26 P Morse 91*, M Dare 51, B Hembrow 79 & 5-20, A Cramp 4-29
Stoke St Mary II 73-5 14 Abandoned due to rain v Over Stowey II 198 15

 

4th August

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Brompton Ralph II 166-4 24 M Samuels 37*, J Ward 39 v Stogumber II 165-5 7 A Hayes 104, C Close 36
Fitzhead 386-4 26 T Simms 119, A McKenna 105, T Westcott 99, C Shapland 6-263 v Crowcombe III 125 5 R Laflin 43*
Over Stowey II 26 v Buckland St Mary 0 Couldn’t raise a team
Stoke St Gregory 371-4 26 M dare 194, J Howlett 102*, Z Pitman 3-4 off 1.3 v Ashbrittle ll 59 1
Watchet 151-2 25 E Jeromeson 68, P Manley 68* v Stoke St Mary II 150-8 6

 

11th August

 

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Ashbrittle A 38-0 8 Rained off v Fitzhead 8
Brompton Ralph II 171-2 22 D Hopson 78* v Watchet 169-3 6 M Bishop 70*
Buckland St Mary 0 Couldn’t raise a team v Crowcombe III 26
Stogumber II 98-3 10 A Hayes 31, A Jenkins 29* v Over Stowey II 9 Rained stopped play
Stoke St Mary II 84 2 v Stoke St Gregory 86-2 26

 

18th August

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Crowcombe III 214 7 J Milton 80, A Hilton 40 v Ashbrittle ll 216-4 26 O Barker 51, G Perry 65
Fitzhead 26 v Stoke St Mary II 0 Couldn’t raise a team
Over Stowey II 149 23 S Miller 47, W Whittingham 45, J Fisher 3-23 v Brompton Ralph II 136-7 9 M Samuel 44, D Sealey 4-39
Stoke St Gregory 26 v Buckland St Mary 0 Couldn’t raise a team
Watchet 0 Couldn’t raise a team v Stogumber II 26

 

25th August

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Brompton Ralph II 63 5 E Towells 4-15 v Stoke St Gregory 156 26 S Willey 3-26
Buckland St Mary 0 Couldn’t raise a team v Fitzhead 26
Over Stowey II 26 v Watchet 0 Couldn’t raise a team
Stogumber II 0 Couldn’t raise a team v Crowcombe III 26
Stoke St Mary II 0 Couldn’t raise a team v Ashbrittle A 26

 

1st September

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Ashbrittle ll 196-8 6 R Popplestone 107* v Brompton Ralph II 197-4 25 S Coates 52
Crowcombe III 212 7 C Lewis 125, C Smith 34* v Stoke St Mary II 213-4 26 A Desborough 40, D Parsons 32, A Sproston 81*
Fitzhead 26 v Over Stowey II 0 Couldn’t raise a team
Stoke St Gregory 26 v Stogumber II 0 Couldn’t raise a team
Watchet No result – fined v Buckland St Mary

 

8th September

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Brompton Ralph II 140 8 W Thorne 38 v Ashbrittle A 141-8 26 R Popplestone 77, J Lillington 4-27
Buckland St Mary 26 v Stogumber II 0 Couldn’t raise a team
Crowcombe III 110 7 S Chipp 40 v Over Stowey II 114-9 24 A Mortimer 6-44

 

15th September

Home Result Points Outstanding Performance Away Result Points Outstanding Performance
Buckland St Mary 0 Couldn’t raise a team v Stoke St Mary ll 26